Jest to choroba wywoływaną przez bakterie (Corynebacterium pseudotuberculosis). Choroba występuje często u owiec oraz kóz. Choroba występuje w Polsce.
Objawy kliniczne
Zarazek wnika najczęściej do organizmu poprzez drobne rany w skórze. Głównym objawem choroby jest powiększenie powierzchownych węzłów chłonnych, najczęściej przyuszniczych i podżuchwowych. Węzły chłonne wypełniają się ropą i z czasem pękają. Również narządy wewnętrzne mogą być objęte procesem chorobowym. Prowadzi to zwykle do wychudzenia zwierząt.
Zmiany anatomopatologiczne
Zmiany anatomopatologiczne są charakterystyczne. Węzły chłonne są powiększone, wypełnione ropą. Obserwuje się także ropnie w narządach wewnętrznych, najczęściej płucach.
Pomocnicze badania laboratoryjne Potwierdzeniem diagnozy opartej na badaniach klinicznych i anatomopatologicznych mogą być badania serologiczne (ELISA).
Leczenie
Leczenie antybiotykami nie przynosi efektów. Można stosować leczenie chirurgiczne.
Zapobieganie
Zapobieganie polega na niedopuszczeniu do zawleczenia choroby wraz z zakupionymi zwierzętami. Powinny one pochodzić ze stad wolnych od gruźlicy rzekomej. Istnieje możliwość stosowania szczepień profilaktycznych.
Źródło:
TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA