Grupa: Administrator
Lokalizacja:: Częstochowa
Posty: 4639 #5461188 Od: 2013-3-21
| Mleko gorzkie o nieprzyjemnym zapachu powód: zła dieta zwierząt Gorzkiego smaku nadaje mleku podawana zwierzętom w nadmiarze m.in. rzepa, brukiew, lucerna chmielowa, piołun, łubin, surowe ziemniaki czy rumianek pospolity. Nieprzyjemny smak i zapach jest wynikiem zjedzenia przez zwierzę liści drzew zwłaszcza kasztanów i jaworów, ostów, zielonej części ziemniaków, żołędzi i kasztanów ale również czosnku i cebuli.
Znaczny wpływ na jakość mleka i jego przydatność w serowarstwie ma fakt karmienia zwierząt różnego rodzaju kiszonkami czy to z liści buraka, siana czy kukurydzy. Takie mleko nie nadaje się do dalszej obróbki
Mleko wzdymające, widoczny gaz lub bąbelki powód: obecność bakterii E.Coli Bakterie E.Coli dostają się do mleka wraz z kałem zwierząt – podczas biegunek, lub chorób układu pokarmowego. Początkowo nadają mleku przyjemny orzeźwiający aromat przypominający zapach poziomek. Dopiero po czasie mleko nabiera nieprzyjemnego, odrzucającego smaku i aromatu przypominających zapach obornika. Idealnym środowiskiem dla rozwoju tego typu bakterii jest temperatura pomiędzy 15°C a 38°C. Najlepiej rozwijają się przy udziale tlenu, jednak w serach doskonale radzą sobie i bez niego. Rozwijając się wydzielają wiele gazów, wzdymając i rozrywając sery. Skrzep nasycony gazami jest poszarpany, a nawet wyrzucony na brzegach naczynia.
Z bakteriami E.Coli można walczyć poprzez pasteryzację (giną w temperaturze powyżej 60°C.)
_________________ http://powr-t.blogspot.com/ |