Choroba jest wywoływana przez bakterie (Dermatophilus congolensis). Atakuje ona zwierzęta w każdym wieku, a sprzyja jej ciepła i wilgotna pogoda oraz występowanie pasożytów zewnętrznych. Choroba była notowana w Polsce u owiec.
Objawy kliniczne
Objawy choroby są różnie nasilone. Może występować świąd oraz niewielkie zmiany skórne, łatwo gojące się bez pozostawiania blizn po 3 tygodniach. Zmiany te lokalizują się najczęściej na grzbiecie oraz głowie i nogach wraz z koronką racic. W cięższym przebiegu choroby może dochodzić do utraty kondycji i wychudzenia zwierząt. W miejscach chorobowo zmienionych tworzą się strupy sklejające włosy.
Zmiany anatomopatologiczne
Zmiany anatomopatologiczne ograniczają się do opisanych zmian na skórze. Pomocnicze badania laboratoryjne Diagnozę potwierdzają badania bakteriologiczne (hodowla i izolacja) zarazka.
Leczenie
Chore zwierzęta należy odizolować od stada. Zmienione miejsca na skórze trzeba wystrzyc i zastosować leczenie miejscowe preparatami dezynfekcyjnymi. Można również poddać zwierzęta kąpieli w roztworach dezenfekujących. W cięższych przypadkach należy zastosować antybiotyki.
Zapobieganie
Należy zwalczać pasożyty zewnętrzne. Można stosować kąpiele profilaktyczne
Źródło:
TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA
Mam pytanie: mam kozy karpackie, od paru tygodni zauważyłam, że wyskakuje im na całym ciele coraz więcej czarnych plam i to do tyczy zarówno kozła jak i kóz, które dotąd były śnieżnobiałe, zwłaszcza na wymionach, chrapach i wokół oczu, czy to nie jest jakaś choroba? zo można z ty zrobić i jaka może być przyczyna?