Karmienie butelką koźląt
  asica pisze:

  Koziebrody
  Gdy ktoś sprzedaje wybrakowane zwierzęta jako hodowlane powinien za to zostać ukarany. Nie wiem czy to przez brak odpowiednich przepisów prawnych czy też fakt, że oszukani nie zgłaszają takich przypadków , te oszustwa ukarane nie są. Ponadto żeby im zapobiegać powinno się pozbawiać takich oszustów prawa do hodowli zwierząt.
  Mnie okropnie oburza takie nieuczciwe postępowanie.
  Moim zdaniem każdy koziołek i kózka przeznaczone do hodowli lub chowu powinny pozostawać z matką tak długo jak konieczne jest karmienie ich mlekiem, zapewne tak około 3 miesięcy. Kozy AN powinny same odkarmić swoje młode, nie powinno się takich maluchów karmić mlekiem matek zastępczych. Powód jest prosty do uzasadnienia, mleko kóz AN różni się składem od mleka kóz innych ras. I tylko ono daje gwarancję, że maluchom nie zabraknie do prawidłowego rozwoju żadnego z jego składników. Dla mnie to barbarzyństwo , gdy oddziela się maluchy przedwcześnie od matek. Koza matka nie tylko karmi swoje młode, ona je wychowuje do życia w stadzie i daje im poczucie bezpieczeństwa.
  Ps
  Na tym filmiku o" kozie z 6 sutkami" karmiono malutkie kózki z pojemnika z 6 smoczkami. Była na nim nazwa Twojej hodowli , stąd moje pytanie.


  monia8366 pisze:

  takie stwierdzenie, że karmienie maluchów butelką to barbarzyństwo jest dla mnie troszkę śmieszne większość hodowców tak robi , także i ja i nie uważam tego za barbarzyństwo. Wręcz przeciwnie jest wiele powodów które są za tym które mnie skłoniły parę lat temu. Także w tym temacie się nie zgodzę ale to już inny temat a tu robi się już masło maślane. By coś ocenić najpierw trzeba mieć jakąś wiedzę na ten temat.

  koziebrody pisze:

  Zrozumiałem, odstawiamy młode po 1 miesiącu. Przy dużej ilości małych lepiej dopilnować czy małe pije a koza jest dojona co zapobiega zapaleniu wymienia. Przy wiaderku lepiej widać moce małego. Jak słabszy przechodzi na butelkę. Pod kozą nie widać czy małe pije czy koza ma mleko w danej połówce. Zdarza się że koza daje pić z jednego cyca bo drugie np. napuchnięte.

  asica pisze:

  Bardzo jestem ciekawa w jakim terminie inni chowający i hodujący kozy odstawiają młode od matek i dlaczego właśnie w takim.


  PRZEJDŹ NA FORUM