Kierunek hodowli i korzyści
Piwowar, musisz naprawdę się zastanowić dobrze, bardzo dobrze nad tym co chcesz robić oczko Widzę, że dla Ciebie liczy się zysk, nie robisz z tego z pasji do kóz. Może warto więc pomyśleć o krowach mlecznych? Na mleko masz pewny rynek zbytu, ceny do mleczarni to około 1 zł, a porównując 2 zł przy kozach to jest bardzo dobrze. Krowy mleczne możesz zacielać i bykiem mlecznym - wtedy będą jałówki na remont stada i możesz sprzedawać innym jałówki, one zazwyczaj mają branie. A jak nie to mięsny albo jakiś simmental - jałówki nadal będą dobre na mleko, a jak będziesz chciał byczki na rzeź to też będzie dobrze.
Zależy w jakim regionie mieszkasz, ale u nas nie ma dużo osób sprzedających mleko a mleczarnia przyjeżdza nawet tylko po 100 - 200 litrów i ludzie im podwożą do drogi w takich baniakach na kółkach.
Krowa kosztuje więcej, ale szybko Ci się jej zakup zwróci, jest mniejsze ryzyko, że kupisz krowę a potem okaże się, że daje 5 litrów - wbrew pozorom dobrą kozę mleczną trudno kupić, bo wybitne mlecznice to zazwyczaj efekt długiej pracy hodowców i nikt takiej kozy nie sprzeda. Z krowami trochę łatwiej jest, bo jest ich więcej. Chcesz zarobić - spoko, ale może kup sobie 5 krów na początek a nie 100 kóz oczko
Poza tym do krów szybciej znajdziesz weta, no i przy porodach dużo łatwiej - masz większe pole do manewru, nawet jeśli się na tym nie znasz.


  PRZEJDŹ NA FORUM