Gruźlica (tuberculosis)
Przyczyny

Gruźlica jest zakaźną chorobą zwierząt wywoływaną przez bakterie (Mycobacterium bovis). Gruźlica jest najczęściej diagnozowana w stadach krów mlecznych. Kozy są również wrażliwym na zakażenie, co ma szczególne znaczenie w gospodarstwach utrzymujących także bydło.
Posla jest krajem wolnym od gruźlicy.

Objawy kliniczne

Choroba ma przebieg przewlekły. Często, szczególnie u zwierząt dorosłych, brak jest wyraźnych objawów klinicznych. Gruźlica atakuje u kóz głównie płuca. Pojawia się kaszel i inne objawy ze strony układu oddechowego. Może towarzyszyć temu biegunka.

Zmiany anatomopatologiczne

Zmiany anatomopatologiczne są charakterystyczne. Typowe guzki gruźlicze wstępują najczęściej w płucach i przynależnych węzłach chłonnych. Rzadziej można je znaleźć także w innych narządach i lokalnych węzłach. W jelitach obserwuje się owrzodzenia.
Pomocnicze badania laboratoryjne
Podstawowym badaniem pomocniczym w diagnostyce i zwalczaniu gruźlicy jest tuberkulinizacja pojedyncza z zastosowaniem tuberkuliny bydlęcej. Do potwierdzenia diagnozy wykonuje się badania mikrobiologiczne oraz anatomo- i histopatologiczne.

Leczenie

Leczenia nie stosuje się. Zwierzęta reagujące dodatnio na tuberkulinę kieruje się na ubój.

Zapobieganie

Zapobieganie polega na przeprowadzaniu okresowej tuberkulinizacji oraz przestrzeganiu rygorów sanitarno-weterynaryjnych przy wprowadzaniu nowych zwierząt do stada.


Źródło:
http://www.kozy.edu.pl/


  PRZEJDŹ NA FORUM