Enterotoksemia (choroba miękkiej nerki, enterotoxaemia, pulpy kidney disease)
Przyczyny

Enterotoksemia jest ostrą chorobą wywoływaną przez toksyny bakteryjne (Clostridium perfringens typ D). Choroba najczęściej dotyczy zwierząt utrzymywanych w dobrych warunkach i dobrze żywionych. W stadzie zachorowania dochodzą do 10%, ale śmiertelność jest bardzo wysoka.
Choroba występuje w Polsce.

Objawy kliniczne

U młodych zwierząt choroba przebiega bardzo szybko, zwierzęta padają nagle lub w ciągu kilku godzin. Objawy mogą ograniczyć się do utraty apetytu, objawów nerwowych, podniecenia lub apatii. W przypadku gdy choroba ma dłuższy przebieg, towarzyszy jej biegunka, ślinotok, zaburzenia koordynacji ruchów, anemia, występowanie cukru w moczu. Enteretoksemia u kóz może mieć postać chroniczną.

Zmiany anatomopatologiczne

U zwierząt, które padły nagle nie obserwuje się zmian, a jedynie czasami jelita wypełnione są gazem. W przypadkach gdy choroba trwała dłużej stwierdza się znaczna ilość, klarownego płynu w worku osierdziowym, liczne wybroczyny pod błonami surowiczymi, a w księgach i jelitach cienkich krwotoczne zapalenie. Nerki przyjmują miękką konsystencję.
Pomocnicze badania laboratoryjne
Objawy kliniczne i przebieg choroby i zmiany anatomopatologiczne pozwalają na postawienie diagnozy. Potwierdzeniem może być próba biologiczna.

Leczenie

Leczenie polega na podawaniu zwierzętom chorym surowicy oraz sulfonamidów i antybiotyków.

Zapobieganie

Zapobieganie polega na właściwym żywieniu i unikaniu przekarmiania zwierząt oraz na stosowaniu szczepień profilaktycznych.


Źródło:
http://www.kozy.edu.pl/


  PRZEJDŹ NA FORUM