Wirusowe zapalenie mózgu i stawów - CAE
Wklejam email od Natalii.

Witaj Monika,
Iwona (LadyM) zadała pytanie na kozolinie, w temacie CAE:
"Interesuje mnie, jak to jest z tym CAE za granicą"
Po rozmowie z Dr. Kaba, jestem przerażona jaki wysoki % polskich koz jest chorych, dlatego uznałam ze temat CAE w Polsce , powinien być bardzo szeroko omawiany.
Dlatego prosiła bym Ciebie o skopiowanie tego co napisałam, żeby przedstawić jak np. w Niemczech taki program walki z CAE wygląda.
Bardzo dziękuje, pozdrawiam Natalia.
Niemcy:
CAE nie jest obowiązkowym badaniem
badania są przeprowadzane dobrowolne przez hodowce i na koszt hodowcy
CAE podlega obowiązkowi zgłoszenia do Urzędu Weterynaryjnego przez hodowce i weterynarza oraz jest rejestrowane
Jeżeli hodowca przeprowadza „prywatne“ badanie; przychodzi weterynarz pobiera krew w zaplombowane strzykawki,które okleja etykieta z kodem kreskowym w podwójnym wydaniu, ten drugi kod kreskowy(double) wkleja do formularza przy którym wpisuje nr kolczyka danej kozy.Formularz jest w trzech egzemplarzach. Pierwszy z kodem kreskowym przesyła weterynarz osobiście do laboratorium, drugi zostaje u hodowcy, trzeci zatrzymuje ten weterynarz w swoich aktach. Laboratorium „współpracuje” z każdym Urzędem Weterynaryjnym i wyniki badan przesyła do danego Urzędu Weterynaryjnego pod który podlega dane stado.Weterynarz dostaje z laboratorium informacje badan , hodowca dostaje informacje badan i rachunek.
Jeżeli będzie wynik pozytywny, wtedy Urząd Weterynaryjny kontaktuje się z hodowca i dany hodowca jest zobowiązany podjąć wszystkie możliwe czynności, związane w sytuacji wystąpienia tej choroby w stadzie.
Taka hodowla nie dostanie zaświadczenia z Urzędu Weterynaryjnego ze dane stado jest wolne od CAE.
Jeśli dany hodowca chce otrzymać zaświadczenie „stado wolne od CAE” musi dobrowolnie przystąpić do programu zwalczania CAE, kontrolowanego przez Urząd Weterynaryjny. Podpisuje się wtedy Deklaracje „stworzenia i utrzymania stada wolnego od CAE”.
Jest to regulamin, który trzeba skrupulatnie przestrzegać jak również przez pierwsze dwa lata robić kwartalnie badania serologiczne. W trzecim roku dwa razy.Jest to okres „remontu stada”.Naturalnie nie może być żadnego „nowego” przypadku wystąpienia CAE w tym czasie. W 4 roku, jeśli wyniki są i były przez ten czas negatywne, stado otrzymuje status wolny od CAE. Żeby utrzymać ten status, trzeba nadal kontynuować te badania raz w roku.W momencie wystąpienia ponownego przypadku CAE w danym stadzie, stado to traci natychmiast „status wolny” i od początku musi przeprowadzać„remont stada”, przez następne 3 lata.

Od momentu gdy stado otrzymuje status „wolny od CAE” pobieraniem krwi zajmują się pracownicy Urzędu Weterynaryjnego, a nie weterynarz. Procedura pobierania krwi w zaplombowane i oklejone kodem kreskowym strzykawek, wpisywanie do formularza nr kulczyków danej kozy jest taka sama jak wykonanie tego przez weterynarza, tyle ze już pod kontrola Państwowa.

To samo dotyczy MV - Maedi Visna, czyli owiec.

Kozy ze stada, które nie posiada zaświadczenia „wolne od CAE” nie mogą brać udziału w zbiorowych spotkaniach zwierząt (wystawa, show, prezentacja, pokaz,itp.)

Każdy hodowca, ma obowiązek zgłaszania wszystkich sztuk stada w Urzędzie Weterynaryjnym, z podaniem płci, wieku i nr kolczyka.Wszelkie zmiany w stadzie (sprzedaż, kupno, śmierć ) jest automatycznie rejestrowana i zmieniana na bieżąco przez kupującego(zameldowanie), sprzedającego (wymeldowanie), urząd utylizacji, patologie.W związku z czym Urząd Weterynaryjny ma zawsze na bieżąco ilość sztuk z nr kolczyków i data urodzenia danego stada w swoim regiście (card index).




Natalia Prochazka


  PRZEJDŹ NA FORUM