Niedobory witamin i minerałów u kóz
objawy i konsekwencje
MIEDŹ
Niedobory miedzi są bardzo powszechne ponieważ ogólnie gleby zawierają zbyt niski poziom tego pierwiastka, stąd niedobór miedzi w roślinach
objawy
np zmiany w pigmentacji sierści (czarny brązowiej, brąz płowiej itp))
przerzedzenie sierści na pysku
wyłysienie czubka ogona
szorstka sierść
zmiany ortopedyczne w kończynach
lordoza kregosłupa

niedobór miedzi pierwotny spowodowany niskim stężeniem minerału w glebie i roślinach hodowane na niej;
niedobór miedzi wtórny gdy zarówno w paszy i glebie jest odpowiednia ilość miedzi, ale jej wchłanianie jest zakłócane przez minerały znane jako antagoniści miedzi: ołów, żelazo, mangan, kadm, różne siarczany i molibdenu.

Wrodzony niedobór miedzi jest terminem używanym do opisania koźlęcia, który nie otrzymał wystarczającej miedzi w macicy. Często rodzi z lordoza kręgosłupa, stoi niepewnie lub nie może wstać, drżenia mięśniowe i potrząsanie głową. Może widzieć, słyszeć, a czasem może ssać, ale ma niski poziom cukru we krwi (hipoglikemia) i niską temperaturę ciała (hipotermii). Zaburzenia kostne występują często, zwłaszcza w długich kościach. Całkowite wyleczenie z niedoboru miedzi wrodzonego nie zdarzają się często, ponieważ problemy, które wystąpiły w trakcie rozwoju płodu nie mogą być naprawione. Dzięki intensywnej opiece, koźlęta ze skrzywionym kręgosłupem mogą przeżyć kilka dni lub tygodni, ale zazwyczaj nie żyją długo.

skutki niedoboru miedzi
np. problemy z występowaniem rui u kóz
problemy z kotnością (koza nie zachodzi w ciążę)
utrata masy ciała
anemia

zapobieganie, wyrównywanie niedoboru miedzi
swobodny dostęp do lizawki mineralnej z miedzią
u kóz kotnych pojenie roztworem siarczanu miedzi lub wstrzyknięcia podskórne z glicynianu miedzi (obie te metody średnio skuteczne, ponieważ miedź podana w ten sposób doustnie jest w 90% wydalana, a zastrzyki glicynianu często powodują ropnie w miejsu wstrzyknięcia)
Innym , skutecznym sposobem jest podanie bolusa z tlenkiem miedzi (czy w Polsce dostępne?), który jest uwalniany stopniowo przez kilka miesięcy.

Nadmiar miedzi jest toksyczny. Miedź odkłada się w wątrobie. Objawia się m.in. ciemnym zabarwieniem moczu
niska mleczność


  PRZEJDŹ NA FORUM