Prawidłowy odchów koźląt
Się wetnę:
WWikipedia (chociaz tam czasem bzdury piszą)
"Rynienka czepca (łac. sulcus reticuli) – pierwszy odcinek bruzdy żołądkowej (sulcus ventriculi)[1] żołądka przeżuwaczy, nazywanej czasami rynienką przełykową[2], ponieważ stanowi funkcjonalne przedłużenie przełyku.

Sulcus reticuli zbudowana jest z dwóch fałdów mięśniówki zwanych wargą prawą i lewą (labium dextrum et sinistrum)[3]. Pomiędzy tymi wargami leży dno rynienki czepca (fundus sulci reticuli)[3]. Rynienka zaczyna się od ujścia przełyku, kończąc się ujściem czepcowo-księgowym (ostium reticuloomasicum)[3][1]. Wargi, dzięki odpowiedniej budowie oraz w związku z tym, iż lewa warga jest lepiej rozwinięta oraz przebiegu spiralnego podczas skurczu, tworzą niemal zamkniętą rurę[3][2]. Gdy zwierzę podczas jedzenia pobiera płyn, wówczas ściany rynienki zamykają się i płyn poprzez rurę jest transportowany bezpośrednio do ksiąg z pominięciem żwacza i czepca[2].

Odruch bezwarunkowy zwany odruchem rynienkowym występujący u młodych osobników, uruchamiany poprzez czynność ssania (drażnienie receptorów w gardle i przełyku przenoszone przez nerw błędny), zamyka dojście do żwacza, a mleko trafia bezpośrednio do ostatniej komory żołądka. Odbywa się to poprzez formowanie z rynienki czepca rury. Odruch rynienkowy wygasa u owiec i kóz po osiągnięciu pierwszego roku życia. U krów trwa trochę dłużej"

To co cytowała Beata to napisał Piotr Floryszczak z Provimi

Dwa źródła, dwie teorie.
Tylko, to drugie źródło to producent pasz.



  PRZEJDŹ NA FORUM