Dekornizacja
nie o to chodzi że się dekornizuje na prośbę, w takich hodowlach idzie to hurtem. Pytanie tylko brzmi czy chcesz dekornizowanego czy rogatego. I w każdej hodowli masz prawo wyboru, zamawiając koziołka zaznaczasz że nie chcesz by był poddany dekornizacji. Jeśli oczywiście chcesz by miał rogi. co do bezpłodności bezrogich bzdura ale w różne przesądy ludzie wierzą. Link na temat genetycznej bezrożności i co z tym związane zagrożenia obojnactwa I tu cytat

"Wyniki rozpłodu są jednym z głównych czynników wpływających na wynik ekonomiczny stada. Podstawowe wskaźniki rozpłodu to płodność i plenność. Płodność określa zdolność do zajścia w ciążę i dla stada określana jest jako procentowy stosunek liczby wykoconych do liczby pokrytych matek. U kóz wskaźnik płodności jest na ogół wysoki – przeciętnie wynosi 85-90%, ale w wielu stadach, zwłaszcza mniejszych, sięga 100%. Jedną z głównych przyczyn jałowienia jest obojnactwo (hermafrodytyzm, intersekualizm). Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo jałowienia spowodowane obojnactwem należy unikać kojarzenia genetycznie bezrożnych kóz z bezrożnymi kozłami. Występowanie rogów warunkowane jest przez autosomalne locus, a rogate zwierzęta są homozygotami recesywnymi (pp). Fenotypowo homozygoty dominujące (PP) oraz heterozygoty (Pp) są bezrożne, jednak można rozróżnić je w wieku 5-6 (czasami nawet już w wieku 3) miesięcy, gdyż wyrostki kostne na czaszce różnią się kształtem. U homozygot dominujących wypukłości są okrągłe, dobrze oddzielone. U heterozygot natomiast przyjmują kształt litery V, z punktem stycznym z przodu czaszki, często z przewężeniami (Ricordeau 1972).

Obojnactwo występuje tylko u zwierząt bezrożnych wielu ras kóz ponieważ allel P wykazuje również recesywny wpływ maskulinizujący z całkowitą penetracją u samic. W przypadku samic gen P powoduje maskulinizację wszystkich kóz z genotypem PP, powodując zniekształcenia układu rozrodczego w różnym stopniu i w efekcie doprowadzając do tzw. pseudohermafrodytyzmu. W przypadku zniekształceń zewnętrznych narządów rodnych łatwo jest określić występowanie obojnactwa. Jednak w przypadku zniekształceń jedynie narządów wewnętrznych prawdopodobne jest pozostawienie takich zwierząt do hodowli, powodując straty ekonomiczne. W przypadku samców brak jest zniekształceń zewnętrznych narządów płciowych, jednak więcej niż połowa homozygot PP jest częściowo lub całkowicie niepłodna z powodu jednostronnej lub dwustronnej obstrukcji najądrzy.

Uzyskiwanie bezrożnych heterozygot okazuje się jednak korzystne ekonomicznie, gdyż takie zwierzeta są w 6-8% bardziej plenne niż homozygoty recesywne (Ricordeau 1991). Plenność, drugi wskaźnik rozrodu, określa z kolei liczbę koźląt uzyskiwanych z jednej ciąży i dla stada określana jest jako stosunek liczby urodzonych koźląt do liczby wykoconych matek. Liczebność miotu zależy od liczby owulujących i liczby zapłodnionych komórek jajowych oraz przebiegu ciąży. Plenność kóz wynosi od 110 do nawet 200%."

A także temat już dawno przeze mnie opisany tutaj
http://www.kozolin2.iq24.pl/default.asp?grupa=216895&temat=237082


  PRZEJDŹ NA FORUM