Przepuklina brzuszna
Przepuklina brzuszna, poniżej zdjęcie mojej Czarnej i zaznaczone miejsce przepukliny rozległej wzdłuż pasa brzusznego.


Przepuklina (łac. Hernia) jest określeniem stanu, gdy dochodzi do uwypuklenia określonego narządu, tkanki, w całości lub częściowo poza swoje prawidłowe, anatomiczne położenie. Opisuje więc wszystkie sytuacje, kiedy narząd, przeważnie na skutek zmniejszenia wytrzymałości jam ciała, uwypukla się i przemieszcza. Każda przepuklina posiada swoje wrota, czyli miejsce, w którym zawartość jamy brzusznej przemieszcza się w nieprawidłowe miejsce. Workiem przepuklinowym nazywamy tę część otrzewnej (błona pokrywająca wnętrze brzucha), która przemieszcza się poza obręb jamy brzusznej. W worku znajdujemy zawartość przepukliny, którą stanowią najczęściej jelita.
"Zawartość" jamy brzusznej utrzymywana jest powłokami, na które składają się między innymi mięśnie brzucha, rozcięgna i więzadła. W jamie brzusznej panuje stałe, dodatnie ciśnienie, które wzrasta podczas kaszlu, przy parciu na stolec, oddawaniu moczu. Są to sytuacje, podczas których pracują mięsnie brzucha, tworząc tzw. tłocznię brzuszną. Doprowadza to do wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Pod jego wpływem, w miejscach osłabienia ścian brzucha, dochodzi do przerwania powłok i utworzenia się przepukliny.
Przepuklina jest potencjalnym źródłem powikłań. Niebezpieczny mianowicie jest stan, który nazywamy uwięźnięciem przepukliny. Przez uwięźnięcie rozumiemy zaciśnięcie worka przepuklinowego z zawartością (najczęściej jelitami) w obrębie wrót przepukliny. Zaciśnięcie to powoduje przerwanie pasażu jelitowego czyli pęknięcie mechaniczne jelit. Objawia się wzdęciem i bólem brzucha. Następnie dochodzi do zaburzenia ukrwienia jelit a później ich martwicy. Istotą uwięźnięcia jest fakt, że pętle jelita, które dostały się do worka przepuklinowego , "zakleszczyły" się i nie mogą się z niego wydostać.
Rozpoznanie uwięźnięcia przepukliny nie jest na ogół trudne. Tam, gdzie dotychczas znajdowała się znikająca i pojawiająca się przepuklina, powstaje bolesny guz. Skóra na nim ulega przeważnie zaczerwienieniu i ma podwyższoną temperaturę. Po pewnym czasie chore zwierze markotnieje, nie może oddać gazów i stolca. Dochodzi do przyspieszenia tętna. Te wszystkie objawy składają się na obraz niedrożności mechanicznej jelit. Stan ten stanowi nagłe i niezwykle groźne niebezpieczeństwo dla zdrowia zwierzęcia i może zakończyć się śmiercią.
Przepuklina nigdy nie ulegnie samoistnemu wyleczeniu ani zmniejszeniu. Leczenie przepuklin jest jedynie operacyjne. Kozy jednak w odróżnieniu od bydła mogą żyć z przepukliną jeśli jest rozległa i nie spowoduje zakleszczenia się jelit.


  PRZEJDŹ NA FORUM