Koza Anglonubijska ogólnoużytkowa
    koziebrody pisze:

    Historia:
    W drugiej połowie 19 wieku, pasażerskie statki kursujące między Indien a Anglią, zabierały na pokład kozy mleczne jako dostarczyciel świeżego mleka dla pasażerów. Rasa ta, zwana "Jumna Pari" pochodząca z Uttar Pradesh /Indie/, ze względu na wysoką wydajność mleka, ciekawy wygląd oraz bardzo łagodny charakter, wzbudziła ogromne zainteresowanie Brytyjskich hodowców kóz. Krzyżując "Jumna Pari" z rasą kóz angielskich, a następnie uszlachetnieniem rasą "Zaraibi" pochodzącej z Egiptu /Nubia/ - powstała hibryda o nazwie Anglo Nubian. W 1910 roku, British Goat Society oficjalnie otwożył Książke Hodowlaną rasy Anglo Nubian, jednocześnie rozpoczynając selekcję zwierząt w kierunku wysokiej wydajności mlecznej i likwidacji rogów.

    Wygląd Ogólny:
    Dumna, pewna siebie postawa, odzwierciedla elegancję i bogactwo mleka. Długie, mocne nogi, smukła szyja, głowa z charakterystycznym wypukłym garbem ( rzymski nos). Szerokie, długie zwisające uszy sięgają minimum 2,45 cm poza czubek pyska. Końce uszow zaokrąglone i lekko wygięte na zewnątrz - do przodu. Waga Kozła; 90-120 kg, minimalna wysokość w kłębie; od 88 cm. Waga ciała Kozy; 70- 80 kg, minimalna wysokość w kłębie; od 76 cm. Przeważnie genetycznie bezrogowe. U zwierząt urodzonych z rogami, przeprowadza się dekornizację / do drugiego tygodnia od urodzenia/.
    Krótka, jedwabista i błyszcząca sierść. Wszystkie kolory umaszczenia są dopuszczalne. Nie wydzielają typowego przykrego zapachu kozy - z braku gruczołów potnych.

    Charakter:
    Inteligentna, spokojna, łagodna. Bardzo przywiązuje sie do właściciela.

    Dojżałość płciowa = od 8 miesiaca .Ruja = Jesień.Ciąża = 5 miesięcy.
    Płodność = 200 %

    Typ = wszechstronnie użytkowy

    Kozy Anglonubijskie zdobyły czołowy szacunek nie tylko ze względu na ich absolutnie indywidualny pozytywny charakter, lecz głównie ze względu na excelentny smak mleka, bogatego w wysoką zawartość tłuszczu - od 5%, oraz zawartości białka - od 4%. Wydajność mleczna w laktacji od - 800 kg - 1200 kg. Przodujące Kozy tej rasy dają o 10 % i nawet więcej ilości mleka. Wydajność rzeźna 55-62 %

    Kozy Anglonubijskie cieszą się międzynarodową popularnością. Entuzjaści tej rasy są nie tylko w Anglii i Holandii. Kraje takie jak USA, Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Niemcy i Belgia prowadzą również Książki Hodowlane tej wyjątkowo ciekawej, użytecznej rasy.

    EcoGypsy pisze:

    W powyższej historii brakuje jednego, ale bardzo ważnego elementu, a mianowicie faktu, iż rasa wywodzi się od czterech kozłów. A czegoś takiego jak "likwidacja rogów" nie było. Nadal wystepują rogate osobniki, tyle że w Wielkiej Brytanii 99.5% kóz i kozłów wszystkich ras jest dekoronizowana.
    Głowa ma być przede wszystkim krótka, niekoniecznie garbonosa. Wzrost nie "minimalny" ale średni 80cm dla samic i 90cm dla samców.

    Zauważyłam, że polskie "AN" mają niespotykanie długie nogi, dużo dłuższe niż osobniki hodowane w Wielkiej Brytanii, które są również z wyglądu dużo masywniejsze. Ale to nie dziwne, jeśli waga kozłów dochodzi do 140kg, a samic do 110kg.

    koziebrody pisze:

    EcoGypsy Podważasz opis który zamieściła Natalia Prochazka w imieniu niemieckiego związku.W Polsce nie ma AN to są kozy pochodzenia innych krajów .Do polski są one importowane z Niemiec i Holandii.Aktualnie krew Brytyjska jest eliminowana większe powodzenie mają kozy które są z domieszką krwi USA.Można sprawdzić na stronie Natalii Prochazki.

    Nubirek pisze:

    Zdaje sie że kozy AN krwi USA to były do USA zaimportowane z UK właśnie ale to chyba tylko 4ry kozły albo coś koło tego , potem nie importowano a te kozły krzyżowano z miejscowymi kozami także prawdopodobnie nie są to typowo Anglonubijskie kozy tylko u nich sie nazywają chyba nubijskie. To tak jakby u nas było np 97%AN a 3% naszej poczciwej polskiej kozy . Dlatego że tam z miejscowymi mlecznymi kozami krzyżowali dlatego mają tamtejsze AN takie ładne kuliste wymiona oraz mniej rzymskie nosy. Więc nie ma co się AN z USA podniecać za bardzo , niemniej dolew świeżej krwi jest i Związki w europie uznają jak widać. Pozatym na chłopski rozum : skąd sie mogła w USA wziąć koza Anglonubijska..... podpowiem , z UK. Dokładnie teraz nie pamietam gdzie ale sa gdzies informacje oficjalne na ten temat.


  PRZEJDŹ NA FORUM