Koza śruboroga
Koza śruboroga (markur) (Capra falconeri) – ssak z rodziny krętorogich. Wysokość w kłębie osiąga często ponad 100 cm, długość tułowia dochodzi do 180 cm, zaś ogon ma długość ok. 8-14 cm. Samce osiągają wagę do 110 kg, natomiast samice do 40 kg.

W okresie zimy markur ma umaszczenie koloru szarego natomiast w okresie letnim zmienia się ono na szarobrunatne czy też rudo-szare. Dorosłe samce rozpoznać można po długiej brodzie (ok. 25 cm) oraz po dłuższym poroście włosów na podgardlu i piersi.

U obu płci rogi są silne, proste i śrubowato skręcone. Ich długość dochodzi do 90 cm u samców, u samic są one znacznie mniejsze. Także w zależności od ich długości możemy zaobserwować na nich od 1,5 do 3 skrętów. W przeciwieństwie do Capra prisca skręt rogów u kozy śruborogiej jest następujący – róg prawy w prawo, róg lewy w lewo.

Markur występuje w górach południowo-zachodniej Azji (południowe części obecnej Rosji, północne Indie oraz Kaszmir). Trzyma się zwykle strefy pomiędzy 1500, a 2500 m n.p.m. Przebywa zarówno na terenach leśnych jak i na trawiastych i skalistych zboczach gór. Często także markura spotkać możemy w ogrodach zoologicznych, gdzie zwierzę doskonale się aklimatyzuje i bardzo łatwo rozmnaża. Uważa się go za przodka lub współprzodka ras kóz charakteryzujących się śrubowatym skrętem rogów.


  PRZEJDŹ NA FORUM