Nasze Ogrody kwiatowe i warzywne
    Mag2271 pisze:

    Ja już straciłam nadzieję że cokolwiek posieję w tym roku. Zimno nadal, nim ziemia odmarznie i wyschnie to chyba jeszcze z miesiąc potrwa. Co prawda dyniowate dopiero wsadzam do ziemi po "zimnej Zośce", ale nie wiadomo jak to dalej będzie z pogodą. Już bym sobie pogrzebała w ogrodzie. Chyba plan grządek warzywnych rozrysuję ku pokrzepieniu. Chociaż nigdy tego nie robiłam.


To poczytaj sobie przed rysowaniem to:

http://www.ogrodnik.studzianek.com/index.php?option=com_content&view=article&id=20&Itemid=31

I to co poniżej:
Wzajemnie ochronną rolę pełnią także kwiaty i zioła

Aksamitki i nagietki posiane na brzegach grządek warzywnych chronią je przed nicieniami, które atakują niemal wszystkie warzywa.

Nasturcja zapewnia ochronę przed bielinkami, które lubią główki kapusty, trzyma z daleka mszyce i ślimaki. W jej pobliżu wyrośnie dorodna dynia.

Cząber ogrodowy odpędza mszyce, dlatego jest dobrym sąsiadem dla fasoli, ogórków, sałaty, pomidorów, buraków i fasoli.

Trybula odstrasza mrówki, ślimaki, mszyce, przeciwdziała mącznikowi na sałacie.

Szałwia stanowi dobre sąsiedztwo dla marchwi, warzyw kapustnych, truskawek, pomidorów, a także róż.

Mięta pieprzowa odstrasza mrówki i szkodniki kapusty (bielinki), stanowi też dobre sąsiedztwo dla drzew owocowych i roślin strączkowych.

Majeranek oraz koper chronią marchew, ogórki, cebulę, sałatę.

Naturalne preparaty

Kiedy twoje uprawy są zagrożone przez rozmaite szkodniki, nie sięgaj po chemiczne preparaty. Wykorzystaj moc ziół, niektórych warzyw, kwiatów oraz pożytecznego zielska, np. pokrzywy lub skrzypu. Przygotowane w domu środki nie tylko zniszczą wrogów wywołujących choroby roślin, ale dostarczą także wielu składników odżywczych, które wzmocnią rośliny. Po takiej kąpieli będą bujniej rosły.

Z aksamitek – przeciw mszycom
1 kg suszonych łodyg aksamitek zalej 10 litrami ciepłej wody i pozostaw na 48 godzin. Nie rozcieńczając wyciągu, podlewaj rośliny pokryte mszycami.

Z bzu czarnego – przeciw bielinkowi i mszycom
1 kg świeżych liści i kwiatów bzu zalej 10 litrami wody i pozostaw na 24 godziny. Rozcieńcz preparat w proporcji 1:10 i podlewaj rośliny zaatakowane przez rolnice, bielinka kapustnego oraz mszyce.

Z bzu czarnego – przeciw kretom i nornicom
1 kg świeżych liści, kwiatów i pędów czarnego bzu zalej 10 litrami wody, nakryj i odstaw na 4-5 dni. Wlewaj do nor kretów i nornic.


Z piołunu – przeciw mrówkom, przędziorkom
30 dag świeżego ziela piołunu zalej 10 litrami wody i pozostaw na 12 godzin. Polewaj, bez rozcieńczania, ścieżki mrówek, rośliny zaatakowane przez mszyce, bielinka, przędziorki oraz rdzę na porzeczkach.

Z cebuli – przeciw mszycom, przędziorkom
20 dag łusek cebuli zalej 10 litrami wody i gotuj przez 35 minut. Wywaru nie rozcieńczaj, zimnym polewaj 3 razy co 5 dni rośliny zaatakowane przez mszyce, miodówki, skoczki i przędziorki.

Z cebuli – przeciwko grzybom
75 dag cebuli zalej 10 litrami wody i gotuj przez 10 minut. Zimnym wywarem bez rozcieńczania polewaj rośliny porażone grzybami chorobotwórczymi, roztoczami i mszycami.

Z czosnku – przeciwko grzybom i bakteriom
20 dag roztartego czosnku zalej 10 litrami wody i odstaw na 3 dni. Polewaj wiosną i latem zapobiegawczo lub już chore rośliny (przędziorek, choroby bakteryjne i grzybicze). Rozcieńczony preparat wzmacnia rośliny.


Z mniszka – przeciw mszycom, miodówkom, przędziorkom
25 dag zmielonych korzeni mniszka lub 40 dag świeżych liści zalej 10 litrami wody i pozostaw na 3 godziny. Polewaj preparatem bez rozcieńczania rośliny porażone mszycami, miodówką i przędziorkami.

Z pokrzywy – przeciw mszycom, na wzmocnienie roślin
1kg świeżych pokrzyw zalej 10 litrami wody i pozostaw na 7 dni. Polej rośliny zaatakowane przez mszyce, przędziorki, miseczniki, tarczniki. Preparat rozcieńcz w proporcji 1:10. Działa wzmacniająco na rośliny i krzewy kwiatowe oraz owocowe, które potem pięknie rosną. Nie wolno podlewać fasoli, grochu, czosnku i cebuli.

Ze skrzypu polnego – przeciw mszycom, misecznikom
1 kg świeżych roślin zalej 10 litrami wody i pozostaw na 5-6 dni. Polewaj rośliny zaatakowane przez mszyce, przędziorki, miseczniki i tarczniki.

Harmonię i równowagę w naturalnym ogrodzie zapewnia przestrzeganie zasady, że ile wynosisz z niego plonów, tyle musisz wnieść – jeśli więc zbierzesz 40 kg plonów, to tyle samo odpadów powinno trafić do kompostu, a potem do ziemi.

Kompost, który powstaje z organicznych ogrodowych odpadów (zeschłe liście, łodygi, zielsko) i domowych (obierki warzywne i owocowe) to pokarm, z którego rośliny czerpią siły. Ten świat zamarłego życia roślinnego, po spełnieniu swojej roli, odchodzi w fizyczny niebyt, ale energetycznie będzie trwać dalej.



  PRZEJDŹ NA FORUM