NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » CHOROBY ZAKAŹNE » WIRUSOWE ZAPALENIE MÓZGU I STAWÓW - CAE

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 4 / 7>>>    strony: 123[4]567

Wirusowe zapalenie mózgu i stawów - CAE

  
jacek
23.10.2015 20:42:06
poziom 3

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja:: Zborowice małopolskie

Posty: 182 #2192636
Od: 2014-3-17
Capra a kto ci k....a broni pobierać , wysyłać,odwirowywać , samemu robić badania i wystawiać dokumenty.I wszystko to możesz robić za darmo - ja ci do cholery nie bronię więc i mi nie broń iść inną drogą i uszanuj to że wolę WEZWAĆ WETA I MU ZAPŁACIĆ.I możesz mi skoczyć że tak robię , nikogo nie zniechecam ,to są MOJE KOZY i moge na nie wydać nawet drugie tyle ich wartości , a twoje durne " nie słuchajcie go" mam w "tyle"wesoły
  
Electra15.12.2018 17:54:48
poziom 5

oczka
  
LadyM.
23.10.2015 23:17:36
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja:: Podkarpacie

Posty: 4538 #2192723
Od: 2013-3-22
  capra pisze:


  Nikt hodowcy nie zabroni pobrać próbki!!! i sam może wysłać zawieść do ZHW i zrobić badanie,


A w którym ZHW robią badania pod kątem CAE?
Bo ja obdzwoniłam kilka. W niektórych nie wiedzieli o czym mówię, a w paru innych odsyłali do Puław.
  
capra
25.10.2015 17:29:26
poziom 3Grupa: Użytkownik

Posty: 170 #2193508
Od: 2014-5-1


Ilość edycji wpisu: 1
  jacek pisze:

  Capra a kto ci k....a broni pobierać , wysyłać,odwirowywać , samemu robić badania i wystawiać dokumenty.I wszystko to możesz robić za darmo - ja ci do cholery nie bronię więc i mi nie broń iść inną drogą i uszanuj to że wolę WEZWAĆ WETA I MU ZAPŁACIĆ.I możesz mi skoczyć że tak robię , nikogo nie zniechecam ,to są MOJE KOZY i moge na nie wydać nawet drugie tyle ich wartości , a twoje durne " nie słuchajcie go" mam w "tyle"wesoły


Jezu Widzisz nie Grzmisz, co za elokwencja, wstydu nie braki tyle, polskie cHAMSTWO do^2
______________________________________________________________________________________________________

LadyM. pisze:

capra pisze:


Nikt hodowcy nie zabroni pobrać próbki!!! i sam może wysłać zawieść do ZHW i zrobić badanie,


A w którym ZHW robią badania pod kątem CAE?
Bo ja obdzwoniłam kilka. W niektórych nie wiedzieli o czym mówię, a w paru innych odsyłali do Puław.Trzeba pytać po ZHW bo nie wszystkie mają na stanie testy do oznaczania, ale muszą mieć informację które najbliżej ma.. Póławy i PAN.wawa maja na pewno. WMW UP Wrocław, może jeszcze w IZOO balice bo prowadzą jeszcze praca na kozach.SLW Ostroda,
  
Lhuna
25.10.2015 18:08:57
poziom 4Grupa: Użytkownik

Lokalizacja:: Wrocław/Oborniki Śląskie

Posty: 378 #2193521
Od: 2014-1-7


Ilość edycji wpisu: 1
A na czym polega badanie? Mikroskop? czy to bardzo zaawansowana technologia, ktoś wie? Może są jakieś gotowe testy, które wet.może sobie zamówić i sam zrobić, u siebie?
  
jurand
25.10.2015 19:06:59
poziom 2

Grupa: Użytkownik

Posty: 75 #2193576
Od: 2014-3-31
http://www.izoo.krakow.pl/czasopisma/wiadzoot/2007/1-2/7Jaroslaw.pdf
http://www.pkolodziej-doradztwo.pl/choroby-zakazne/nowa-choroba-u-koz-w-polsce/
jeśli ktoś ma chęć poszerzyć wiedzę na temat CAE to powinien sobie to poczytać.A tak w nawiasie to jesli choroba jest tak poważna i podlega obowiązkowi rejestracji to ciekawi mnie dlaczego nie jest objęta bezpłatnym badaniem .Na temat szczepień dowiem się jakie szczepionki stosują Francuzi.
  
artambrozja
25.10.2015 19:24:40
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja:: małopolskie

Posty: 1406 #2193584
Od: 2013-3-25
Jurand, no właśnie taka poważna, a gdzie statystyki zgonów kóz zarażonych? U mnie w AR pani była zaskoczona pytaniem o chorobę.
_________________
MANUFAKTURA AMBROZJI
  
Natalia_Prochazka
25.10.2015 23:51:38
Grupa: Użytkownik

Posty: 6 #2193671
Od: 2015-10-25


Ilość edycji wpisu: 1
Przeprowadzenie badania CAE jeden raz w roku w poczatkowej fazie, nie wystarczy.Nie na darmo, opracowany miedzynarodowy program walki z wirusem CAE zostal tak zaprogramowany jak juz napisalam, a nie inaczej. Dlatego w pierwszych dwoch latach, jesli kupuje sie kozy ze stada bez statusu „wolnego od CAE “ (lub Maedi Visna - owce) nalezy przeprowadzac kwartalnie badania serologiczne.
Powodem jest to, że przeciwciała we krwi zmieniaja się pod wplywem; wieku, stanu fizycznego, psychicznego (stres, ruja, inna choroba, zle odzywianie, kotnosc, masowa hodowla, itp,itd ).W związku z czym, trzeba te faktory brac pod uwage i w pierwszych dwoch latach konsekwentnie przeprowadzac te częste badania (na prywatny koszt). Przystepujac „dobrowolnie” do programu zwalczania CAE który w innych krajach powstal z inicjatywy zrzeszonych hodowcow koz i podlega po zaakceptowaniu takiego programu przez Ministerstwo, pod Wojewodzkie Urzedy Weterynaryjne w danym kraju i wtedy tylko koszty badan laboratorium pokrywa hodowca, natomiast koszty pobrania krwi jest oplacane przez dane Panstwo.
Bruceloza jest zwalczana przez PL Panstwo , dlatego Panstwo przejmuje wszystkie koszty.Brucelosa zostala wykryta w PL Panstwowych hodowlach bydla i swin. Poniewaz laczy sie to z exportem bydla i swin, Panstwo Polskie przejelo koszty zwalczania Brucelozy dla zwierzat gospodarskich, jak rowniez wyplacenie ew. odszkodowania dla hodowcy w razie wystapienia Brucelozy i dzieki temu rowniez kozy zostaly wprowadzone w program obowiazkowych badan przez Panstwo. Co do CAE u koz , niestety zadnych obrotow handlowo-exportowych na miedzynarodowym rynku z Polski nie ma , dlatego nie ma zainteresowania ze strony Panstwowego zwalczania CAE. Ponadto w PL prawie nikt z hodowcow dobrowolnie nie robil badan CAE, w zwiazku z czym nie istnieje zadna statystyka w urzedach weterynaryjnych, czy innych instytucjach. Jedyna osoba ktora konsekwentnie jest zainteresowana tym tematem i od 20 lat walczy w PL z CAE , robi prywatnie darmowe badania serologiczne oraz prowadzi statystyke w celach swoich doswiadczen naukowych jest Prof. Kaba. Nie jest on zobowiazany w przypadku zdiagnozowania CAE nikogo informowac z Urz. Weterynaryjnych, ale jest na tyle odpowiedzialny, ze danych hodowcow, gdzie wystapilo CAE wyczerpujaco informuje jak nalezy w tej sytuacji postepowac . Niestety hodowcy w PL nie biora na powaznie choroby CAE i z braku ich odpowiedzialnosci CAE rozprzestrzenia sie nadal. CAE to nie tylko zapalenie i zgrubienie przednich stawow nog ( co nie zawsze musi sie pojawic), lub zapalenie mozgu.CAE to rowniez chudniecie kozy pomimo apetytu, przy czym slaba, chuda samica bedzie miala problemy przy wykocie lub nie bedzie w stanie urodzic dorodne potomstwo...a jesli juz urodzi, to poprzez siare-mleko, potomstwo CAE pozytywnej matki, jak najbardziej zaraza sie ta choroba i w zaleznosci od odporosci tych maluchow, albo szybko maluchy umieraja na zapalenie mozgu, albo te maluchy ktore przezyja przekazuja chorobe nastepnemu swojemu potomstwu.
Nastepna oznaka CAE to zapalenie wymion, ktore tez czesto przechodzi w stan przewleklych Mastitis (forma stwardniałych wymion, lub polowy wymiona).
I ostatnie objawy CAE to Pneumonie- zapalenie pluc, ktore moze wystapic w roznym wieku.Jesli chodzi o ew. niebezpieczenstwo dla czlowieka, to nie jest wskazane picie swiezego mleka od koz chorych na CAE, gdyz nie sa jeszcze zakonczone obserwacje i badania w tym kierunku. Mleko po spasteryzowaniu nie jest zagrozeniem dla czlowieka.

"serowaciałe zapalenie węzłów chłonnych" - Pseudotuberkuloza (CL) duze zagrozenie zachorowania dla czlowieka, kobiety w ciazy moga poronic.
"kleszczowe zapalenie mózgu wywołane przez kleszcze" - jest to choroba indywidualna kozy nie przenoszona na potomstwo
"robaczyca płucna ,motylica,motyliczka" - niedbalstwo hodowcy,zagrozenie zdrowia indywidualnej kozy, bez niebezpieczenstwa przekazania na potomstwo
  
Esti
26.10.2015 06:57:41
poziom 6Grupa: Użytkownik

Lokalizacja:: podlaskie

Posty: 898 #2193698
Od: 2013-3-22
Czy ktoś ma rzetelne informacje na temat kóz z Jastrzębca? Z tego co wyczytałam w necie, p.Kaba prowadził badania na tym stadzie i jest ono całe przebadane i podzielone na dwie grupy- dodatnie i ujemne. Koźlęta to wiem na pewno zaraz po porodzie są odbierane matkom więc raczej nie ma możliwości zarażenia. Tyle, że ja widziałam tam kozy podzielone wiekowo więc ciekawa jestem czy ktoś wie coś więcej?
_________________
http://ostatnizakret.blogspot.com/
  
LadyM.
26.10.2015 08:35:39
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja:: Podkarpacie

Posty: 4538 #2193724
Od: 2013-3-22


Ilość edycji wpisu: 1
  owcejaworki pisze:

  Na dzień dzisiejszy to jedynym dobrym rozwiązaniem jaki podjął rząd jest zakaz sprowadzania kóz do Polski.


Taki drobny niuans:
To nie nasz ukochany, umiłowany rząd podjął decyzje o zakazie sprowadzania kóz do Polski. To rząd UE wydał zakaz handlu wewnątrzunijnego kozami (z pewnymi wyjatkami)

  owcejaworki pisze:

  Nie jest aż taka groźna jak tu została nakręcona.


Absolutnie nie chodzi o nakręcanie. I zresztą tego nakręcania nie widzę. Chodzi o szerszą informację.
Bo np. na forum pojawia się wile wpisów: koza chudnie, a je: koźlęta jakieś dziwne się urodziły, koza ma coś z nogami nie tak, itp. Żeby sobie zdawać sprawę, że taka choroba jest, jakie ma objawy, jk zapobiec rozprzestrzenianiu się.

A statystyk co do zgonów z powodu CAE weterynaria nie ma, bo nie mają w ogóle statystyk co do występowania choroby. Niby należy zgłaszać, ale chyba nie do końca, skoro nawet Puławy tego nie robią, będąc instytucja państwową.


Capra, wydaje mi się że trochę zbyt,hm, obcesowo się wypowiadasz i zaczynasz obrażać ludzi.
Bezpieczeństwo ludzi swoją drogą. Ale dla niektórych wyraża się ono np. w ten sposób, że należy uśpić psa, który pogryzł dziecko, bo może pogryźć następne.
Nie wiem, czy zauważyłeś, ale zdecydowana większość użytkowników tego forum trzyma kozy hobbystycznie i udziela się na forum nie ze względu na dobro własne, lecz po to by zapewnić zwierzętom jak najlepsze warunki. Więc nie tylko i nie głównie wzgląd ekonomiczny się liczy. Zresztą, nawet w hodowlach nastawionych na zysk, nie jedynie wzgląd ekonomiczny się liczy. Bywają tak nieobliczalni hodowcy, że przywiązują się emocjonalnie do swoich zwierząt....
  
LadyM.
26.10.2015 10:48:36
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja:: Podkarpacie

Posty: 4538 #2193804
Od: 2013-3-22
owcejaworki, a no widzisz! I ja się w całej rozciągłości z Tobą zgadzam. W CAŁEJ ROZCIĄGŁOŚCI!
  
LadyM.
26.10.2015 11:20:21
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja:: Podkarpacie

Posty: 4538 #2193835
Od: 2013-3-22
No i znowu nieporozumienie. No dobra - w każdym punkcie.
  
Electra15.12.2018 17:54:48
poziom 5

oczka
  
Natalia_Prochazka
26.10.2015 12:30:42
Grupa: Użytkownik

Posty: 6 #2193882
Od: 2015-10-25


Ilość edycji wpisu: 8
W Niemczech też nie robią badań bo z tego co piszą to żadna hodowla nie wystawia że jego stado jest wolne od CAE


tak na „szybko“ weszlam w googla...wydaje mi sie ze „wystarczy“ dowodow na to, ze w niemczech jak najbardziej nie tylko duze farmy kozie, ale rowniez ci hobbistyczni hodowcy koz po 3-5 sztuk, przeprowadzaja „dobrowolnie“badania i to nie tylko CAE pod kontrola Urzedowa.Wojew. Westfalen-Lippe dobrowolnych hodowcow poddajacych badan swoje stada koz, jest 77 hodowli roznych ras wolne od CAE - urzedowo
https://www.landwirtschaftskammer.de/landwirtschaft/tiergesundheit/hgd/cae-sanierung.htm

Hodowla AN w Sachsen-Anhalt wolna od CAE- urzedowo
http://www.vieh-boerse24.de/ziegen-20744

Duza hodowla w Hessen rasy BDE wolna od CAE- urzedowo
http://www.vieh-boerse24.de/ziegen-20864


z roznych regionow niemiec rasa Burska
http://www.dhd24.com/archiv/2013/36/5320/1/Tiermarkt/89425/Jungtiere-Zicklein/78956396/Burenziegen-aus-Biohaltung-CAE-frei.html

Hodowla rasy Burskiej Pana Brill, wolna nie tylko od CAE - urzedowo
http://www.burenziegenparadies.de/?Willkommen___Welcome

Hodowla w Sachsen-Anhalt ok. 3 tysiace koz saanenskich stado -wolne od CAE i Pseudotuberkulose - urzedowo
http://www.vieh-boerse24.de/ziegen-inserat-4358

Nordrhein-Westfalen,duze stado rasa Burska wolna od CAE- urzedowo
http://www.vieh-boerse24.de/ziegen-13425


jak rowniez jest pare oficjalnych ogloszen ze stado jest w trakcie remontu i przeprowadza badania CAE ...np:
Bawaria : dobrowolny remont stada rasy: Thüringer-Wald
( CAE Sanierungsprogramm ) http://www.vieh-boerse24.de/ziegen-21166


Jedyna kraj, gdzie panstwo przejelo walke z CAE jest Szwajcaria.W Szwajcarii kozy mogą byc sprzedawane tylko wtedy, gdy zwierzeta sa CAE- free. Wszystkie inne kozy moga byc sprzedawane wylacznie do uboju. Szwajcarskie farmy – hodowle koz sa oficjalnie uznane jako wolne od CAE .Mimo wszystko, jest wskazane przed zakupem koz ze Szwajcarii, jako kupujacy najpierw zapytac odpowiedniego urzedu weterynaryjnego pod ktory podlega dane stado o faktyczny status zdrowia.
  
jacek
26.10.2015 19:29:20
poziom 3

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja:: Zborowice małopolskie

Posty: 182 #2194031
Od: 2014-3-17
Ja robię badania w firmie VETLAB oddział warszawa ul. Gagarina 5.Pobrane 3 próbki(tzn.od 3szt),koszt wysyłki ok.15zł koszt badania ok 45zł(wszystkich 3 próbek razem) tel.dla zainteresowanych: 22 841 43 18 lub 517 086 656
W internecie jest ich strona.Jak juz wspomniałem dla mnie wszystkie formalności z nimi załatwia wet a wyniki próbek będą oznaczone nr.kolczyka danej kozy.
  
Natalia_Prochazka
26.10.2015 21:31:03
Grupa: Użytkownik

Posty: 6 #2194085
Od: 2015-10-25
jacek, bardzo dobrze! opisujcie dokładnie z nr. kolczyka, notujcie dokladnie date kiedy i co było badane , zróbcie scana z otrzymanymi badaniami i do computera ...wszystko to do archiwum swoich dokumentów.Wydajcie tylko Kopie takich dokumentów w razie sprzedaży....wtedy nigdy nikt nie będzie Wam "podkładał świni"...bo znam życie i ludzi.....i macie zawsze wszystkie potwierdzenia w każdej chwili i to "czarno na białym" !
  
LadyM.
29.10.2015 21:29:26
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja:: Podkarpacie

Posty: 4538 #2195434
Od: 2013-3-22
Świnie już są podkładane.

Weszłam dziś na stronę waszyngtońskiego laboratorium wykonującego badania zwierzęce.
Tam tez jest procedura taka, jak opisała Natalia w Niemczech. Wszystko odbywa się za pośrednictwem weterynarza, który pobiera krew, wypełnia protokół i naklejka z kodem kreskowym jedna w protokół, druga na probówkę. Wyniki dostaje wet, nie właściciel. Badania są płatne i każdy płaci sam.

Tylko u nas wieczny bajzel i wszyscy najmądrzejsi...
  
LadyM.
30.10.2015 00:16:40
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja:: Podkarpacie

Posty: 4538 #2195483
Od: 2013-3-22
Wiem, że prof. Kaba robi darmo. I wszyscy, którzy czytają temat tez wiedzą.
W tym co napisałam nie jest najważniejsze, że w USA sie płaci. nie "płacenie" jest sednem mojej poprzedniej wypowiedzi, a fakt że istnieje jakiś porządek.

Oczywiście, że widzę bajzel. I on jest, ten bajzel.
Bo jak mi wytłumaczysz fakt, że rozporządzenie nakazuje rejestrowanie wystąpienia pewnych chorób, m.in. CAE, a istnieje dowolność oznaczania próbek, więc nikt tego nie zgłosi. O ten bajzel mi chodzi,: że wydaje się jakieś rozporządzenia, a potem i tak wszyscy maja je w d.

A jeżeli chodzi o choroby zwalczane z urzędu, to jest śmiech na sali.
Dla przykładu: w woj .lubelskim jest/(było w 2012)gospodarstw utrzymujących
bydło - 69253
świnie - 57739
kozy -1036
fermy wielkotowarowe drobiu - 538
Na Pryszczycę i chorobę pęcherzykową świń przebadano 10 szt w ciągu roku
Na Klasyczny pomór świń u świń - 706 szt
W kierunku trzęsawki - 140 owiec i 25 kóz
Bruceloza kóz i owiec - 1003 sztuki w 146 stadach.
I t d.

  
EcoGypsy
06.11.2015 20:55:09
poziom 4Grupa: Użytkownik

Lokalizacja:: Cambridgeshire/Podlasie

Posty: 276 #2199011
Od: 2013-11-25
CAE w pigułce:TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA


_________________
Zapraszam:

Hodowla koni cygańskich EcoGypsy

Hodowla rodowodowych kóz brytyjskich (nowa strona)

Hodowla kóz brytyjskich - fanpage na facebooku

Ecogypsy Herd of British Diary Goats

Blog Moje Podlasie
  
frog35
06.11.2015 21:01:11
Grupa: Użytkownik

Posty: 7 #2199012
Od: 2015-11-4
Ja o tej chorobie pierwszy raz czytałem około 2 lata temu, natychmiast zrobiłem badania wszystkim kozom. Tak więc moje stado jest wolne od CAE. Dobrze że edukujecie się nawzajem!
  
EcoGypsy
06.11.2015 21:19:18
poziom 4Grupa: Użytkownik

Lokalizacja:: Cambridgeshire/Podlasie

Posty: 276 #2199017
Od: 2013-11-25
  owcejaworki pisze:

  Nie ważne kto zakazał sprowadzania kóz.


Chodzi o scrapie. W wielu krajach hodowle nie są monitorowane oficjalnie przez 3 lata na scrapie, a to jest absolutne minimum żeby kozy mogły wjechac do Polski od 1 stycznia 2015. Do eksportu do krajów trzeciego świata wystarczy tylko papierek od weterynarza.
_________________
Zapraszam:

Hodowla koni cygańskich EcoGypsy

Hodowla rodowodowych kóz brytyjskich (nowa strona)

Hodowla kóz brytyjskich - fanpage na facebooku

Ecogypsy Herd of British Diary Goats

Blog Moje Podlasie
  
jacek
06.11.2015 22:14:21
poziom 3

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja:: Zborowice małopolskie

Posty: 182 #2199047
Od: 2014-3-17
A czy jest różnica w objawach między zapaleniem wymienia cae a zwykłym zapaleniem, jakieś charakterystyczne objawy?
  
Electra15.12.2018 17:54:48
poziom 5

oczka

Przejdz do góry strony<<<Strona: 4 / 7>>>    strony: 123[4]567

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » CHOROBY ZAKAŹNE » WIRUSOWE ZAPALENIE MÓZGU I STAWÓW - CAE

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | CyberCiekawostki | darmowe forum | sklepy
opinie, testy, oceny | katalog stron | toplsta